מדוע לבצע תמ"א 38?

מדוע לבצע תמ"א 38?

מדינת ישראל ממוקמת באזור פעיל מאוד מבחינה סיסמית ונמצאת לפיכך בסיכון גבוה לרעידות אדמה.

במהלך ההיסטוריה התרחשו בישראל עשרות רעידות אדמה, חלקן הרסניות. רעידת אדמה חזקה עלולה להתרחש בישראל בכל יום.

השבר הסורי-אפריקאי החוצה את מדינת ישראל מהווה את אחת המערכות הפעילות בכדור הארץ ומקור הסיכון העיקרי לרעידות אדמה באזורנו, לאורך השבר הסורי-אפריקאי, שאורכו כ- 1,000 ק"מ, יש קטעים שלא זזו כבר למעלה מ-500 שנים. וכמובן, ככל שעבר יותר זמן מאז רעידת האדמה החזקה, גדל הסיכוי שקטעי שבר אלה יזוזו וייצרו רעידת אדמה חזקה נוספת.

רעידות אדמה התרחשו בעבר; הן בוודאי תתרחשנה שוב, ותהיינה חזקות לפחות כמו אלה שהתרחשו בעבר. התרחשות רעידת אדמה חזקה בישראל היא שאלה של "מתי?" ולא של "אם", וצריך להיערך לקראתה בהקדם.

בעשור האחרון התרחשו רעידות אדמה רבות וחלקם אף קטלניות כמו רעידת האדמה ביפן שהתרחשה ב 2011 ,רעידת האדמה בהאיטי ובטורקיה, התקו הישראלי (413) להתמודדות עם רעידות אדמה מתבסס ברובו על ניסיון הרב שנצבר במדינות שנפגעו בעבר מרעידות אדמה, כיום אין כל ספק שבניה וחיזוק לפי התקן הוכיחו את עצמם בצימצום הנזק הנגרם עקב רעידות אדמה.

על פי ההערכות, מבנים רבים בישראל לא יעמדו ברעידה חזקה. מבנים אלה, ככל הנראה, לא נבנו על פי התקן המחמיר לעמידות מבנים ברעידות אדמה (ת"י 413) שנכנס לתוקף ב- 1975.

לפיכך, כל מבנה שנבנה לפני תחילת שנות ה- 80, ככל הנראה, לא עומד בדרישות התקן.

הקביעה לגבי עמידות מבנה לרעידת אדמה נעשית באמצעות בדיקה של כל מבנה ספציפי ע"י בעלי מקצוע מתאימים ובאחריות בעל הנכס.

לא ניתן למנוע רעידות אדמה, אך ניתן להיערך לקראתן וכך להקטין את הנזק שהן גורמות. על הציבור לפעול לחיזוק מבנים שלא נבנו על פי דרישות התקן .

מיגון בפני התקפת טילים

בנוסף, תמ"א 38 נועדה לא רק על מנת לתת פיתרון לחיזוק הבניין לרעידות אדמה, אלא לאפשר מיגון דירות ומבנים ע"י יצירת מרחבים מוגנים ממ"דים  – מרחב מיגון דירתי ,וממ"קים – מרחב מיגון קומתי.

המרחב המוגן מספק הגנה ליושביו מפני התקפות עם פצצות חומר נפץ הוא אף אטום לחדירתם של גזים רעילים ובכך נותן מענה חלקי לתקיפות בלתי קונבציונליות.  במרחבים המוגנים קיימת אפשרות להתקין מסנני אוויר במקרה שהשהייה הנדרשת ארוכה או כשהמדובר בתקיפה באמצעים ביולוגיים, כימיים או רדיואקטיביים. המרחב המוגן הבסיסי חייב לכלול חלון אטום לגזים ועמיד בפני הדף, צינור אוורור (ניתן לחבר אליו משאבת חמצן במקרה הצורך) ודלת אטימה לגזים המגינה אף היא מפני הדף. פריטים אלה, כמו פריטים נוספים העשויים להיות במרחב מוגן, צריכים לעמוד בדרישות התקן הישראלי ובדרישות התקנות. כך למשל, על פי התקנות דלתות המרחבים המוגנים חייבות להפתח כלפי חוץ החדר ולהיות במפלס הנמוך בסנטימטרים בודדים ממפלס רצפת החדר וזאת על מנת שבעת פיצוץ לא תוכל הדלת להיפתח בחוזקה כלפי פנים.קירות הממד עשויים מבטון מזוין מלא בלבד.  עובי הקיר החיצוני של מרחב מוגן דירתי הוא לפחות 25 ס"מ או 20 ס"מ כקיר פנימי ושל מרחב מוגן מוסדי – 35 ס"מ. תבניות הדלת, החלון וצינורות האוורור ניצקים תוך כדי יציקת הבטון בשביל לחברם היטב אל מבנה המרחב המוגן.

חשוב לזכור !! מעבר לשיפוץ המבנה ותמריצים נוספים חיזוק המבנה לרעידות אדמה ומיגון המבנה ע"י הוספת מרחבים מוגנים הינם היתרונות העיקריים והמשמעותיים ביותר של תמ"א 38.