שוק הדיור

חוק מיסוי דירה שלישית אושר בוועדת הכספים – הנה השינויים שהוכנסו

בתום דיון שנמשך לאורך כל הלילה, אישרה בסופו של דבר הבוקר (ו') ועדת הכספים את חוק מיסוי 3 דירות, לא לפני שיו"ר הוועדה משה גפני הצליח להכניס לא מעט שינויים מהותיים בניסיוןן לרכך את החוק. הדיון בחוק החל הלילה בסערה שבסופה עזבו כל חברי האופוזיציה את הדיון ולאחר שהיועצת המשפטית לוועדה הביעה את אי הנחת שהיא חשה בבואה לייעץ לוועדה בחוק שהנוסח שלו הגיע לוועדה רק שעתיים לפני תחילת הדיון שבו היא אמורה גם לאשר אותו. הבלגן הסתיים גם בעזיבתו במחאה של היו"ר גפני, שציין, כי "זהו אחד החוקים הגרועים ביותר. פוגעים באזרחים ודווקא בחלשים ומעמד הביניים שחסכו שקל לשקל ורכשו את הדירות, בין השאר על-מנת להוריש לילדיהם". ההצבעות האחרונות נוהלו ע"י רכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד).

והנה ההסכמות בשורה התחתונה:
– ניסיון האוצר להעלות את המס המקסימאלי ל-24,000 שקלים לא צלח והמס המקסימאלי נותר על 18,000 שקלים. נזכיר כי מדובר במס של 1% על הדירה השלישית, עד תקרה של 18,000 שקלים.

– אדם שברשותו דירת מגורים ועוד שתי דירות ששווין יחד הוא עד 1.15 מיליון שקלים יהיה פטור ממס ריבוי דירות. אם שווי הדירות יחד בין 1.15 מיליון שקל ל-1.4 מיליון שקל יהיה מס הדרגתי, ומעבר ל-1.4 יהיה מיסוי של 1% לשנה על הדירה השלישית.
– המס יוטל על מי שיש לו יותר מ-2.5 דירות. כלומר במקום לקבוע כי המס יחול על מי שמחזיק 3 דירות, ייקבע כי המס יחול על מי שמחזיק בבעלות על 249% על דירות או יותר. בכך פתרו את עניין ההחזקה בחצי דירה או שליש דירה (בעיקר כתוצאה מירושה וכו'). הרף הקודם עמד על 220%. ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) אמר: "מי שיש לו 2 דירות וירש חמישית דירה ו-80% האחרים לא מעוניינים למכור, לא יתכן שנקנוס אותו על-כך".

– הנוסחה לחישוב שטח הדירה לצורך הוצאת שומה תהיה לפי השטח לארנונה או לפי השטח ב'אישור הזכות', לפי בחירת הנישום, בניגוד לקביעה לפי הארנונה בלבד. ח"כ מיקי זוהר הסביר: "שטח הארנונה הוא בד"כ לא מדוייק, תמיד מוסיפים 10%. השטח הריאלי מופיע באישור הזכות".

– על מנת לעודד בעלי 3 דירות ומעלה למכור את דירותיהם להשקעה, הוחלט שמשקיעים שימכרו את הדירה שלהם, יוכלו להפקיד את ההכנסה ממכירתה, עד לתקרה של 2 מיליון שקל, בקופת גמל פטורה ממס על רווחי הון בעת משיכת הכספים. הפטור רק במשיכה מעל גיל 60 ולא לפני 6 שנים מיום ההשקעה בקופת הגמל. מועד ההפקדה בקופת הגמל לא יאוחר מתאריך ה-1 באוקטובר 2017, כלומר עד תאריך זה על בעלי 3 דירות למכור את אחת הדירות.

– בנוגע למס השבח בעקבות מכירת דירה, על מנת שמס זה לא יחול על בעל 3 דירות שימכור דירה, שר האוצר רשאי לתת מענק עד גובה של 75 אלף שקל כפיצוי על מס השבח. הדבר נכון למי שיימכור את דירתו עד ה-1 באוקטובר 2017.

– שינוי נוסף נוגע לסנקציות כנגד מי שדיווח דיווח כוזב בעניין הבעלות שלו על דירות או שלא הגיש הצהרה, ועדת הכספים הוציאה מהחוק את האפשרות לגזור מאסר ומה שנותר בחוק זה רישום פלילי וקנס בלבד. גובה הקנס ינוע בין מחצית סכום המס שהיה על הנישום לשלם לעד פי-3 מסכום זה.

החוק יובא לאישור סופי במליאת הכנסת בשבוע הבא ויאושר יחד עם תקציב המדינה וחוק ההסדרים.

תגובות בשוק הדיור

עו"ד מאיה זיסר, שותפה במחלקת הנדל"ן במשרד ברנע ושות': "אמנם יש בהצעת החוק כפי שאושרה על ידי ועדת הכספים שיפור לעומת הנוסח המקורי ונראה כי נעשתה חשיבה על מקרים ספציפיים שאותם לא הייתה כוונה למסות ואף הוספו הקלות שמטרתן לעודד מכירה, אך במבחן התוצאה היעד של הורדת מחירי הדירות לא יושג. אמנם, ייתכן ותהיה האטה ברכישת דירות להשקעה והמשקיעים יבחרו באפיקים חלופיים, אך לא נראה גל של מכירת דירות על ידי מחזיקי דירה שלישית, אלא במקום, גלגול של המס על השוכרים על ידי העלאת דמי השכירות".

עו"ד עפרה כהן, שותפה במחלקת הנדל"ן במשרד עמית פולק מטלון: "התיקון הנוכחי נועד לא רק למנוע רכישת דירה שלישית אלא לעודד ולתמרץ שחרור ומכירת דירות שלישיות לשוק. לבעלי דירה שלישית תהיה, עקב התיקון והמס החדש, תשואה נמוכה על הנכסים המושכרים על ידם, עד כדי אי כדאיות להמשיך ולהחזיק בנכסים אלו למטרת השכרה, ועובדה זו תיצור, כך מקווה המחוקק, תמריץ למכירת הדירה השלישית, והגדלת פלח דירות יד שניה בשוק המגורים. מגמה הפוכה שעלולה להיווצר, אם כי עד גבול מסויים, הינה ייקור שכר הדירה, בעיקר באזור תל אביב והמרכז, כך שהשוכרים יספגו חלק ואפילו מלוא מנטל המס החדש".

 

לקריאת הכתבה,לחץ כאן.