שינויים בדירה מקבלן – זה מה שצריך לדעת

רגע לפני חתימה על החוזה במשרד המכירות, כדאי לדרוש מחירון שינויים מפורט אם אתם רוצים לבצע מתיחת פנים בדירה שרכשתם. מדריך

רוכשי דירות רבים מגיעים למשרדי המכירות, חותמים על החוזה לרכישת דירת חלומותיהם, ומסתמכים על אנשי המכירות בכל התהליך. אבל במקרים רבים הם מעוניינים לבצע שינויים במפרט הטכני של הדירה וכן מתיחות פנים אדריכליות. אז לפני החתימה על חוזה המכר, ישנן כמה דרישות בסיסיות שצריך לבקש מהקבלן לגבי ביצוע השינויים.

הכל מתחיל ונגמר במחיר

תחילה דרשו מחירון שינויים מפורט וברור לפני חתימת חוזה. אם ישנם סעיפים שלא כל כך ברורים או מובנים, שאלו לגביהם את איש המכירות. שינויים אדריכליים עשויים להיות מורכבים, ומכאן שעלותם גבוהה. יש לקחת זאת בחשבון עוד לפני שלב התכנון.

הגדירו תקציב: חשוב לתכנן את התקציב של כל השינויים, הקניות וההוצאות, ולאורך כל הדרך לנסות ולהיצמד לאותו תקציב. ישנן הוצאות לא צפויות, כגון עליות במדד תשומות הבנייה, ולכן חשוב להיות מחושבים כל העת.

מומלץ להגיע לפגישות עם הספקים השונים של הפרויקט, כאשר אתם מצוידים במחירון השינויים. כל שינוי מול ספק כזה או אחר עלול לגרור עלויות נוספות של ביצוע אצל הקבלן, ולכן יש לקבל תמונה מלאה בחישוב הסופי של אותן עלויות.

לעתים הספקים מציעים הצעות "מרהיבות" שתופסות את העין – אולם עלות הביצוע שלהן גבוהה ומסובכת. יש לקחת זאת בחשבון כבר בעת השהות אצל הספק, על מנת למנוע עוגמת נפש או תחושת ויתור, החמצה או פספוס.

הדמיות רק מדמות

זכרו: הבטחות מקבלים בכתב. כל הבטחה שקיבלתם או שנאמרה לכם בכל שלב של הרכישה ועד קבלת המפתח, דרשו אותה בכתב על כל פרטיה. מה שלא כתוב – עלול להישכח. כמו כן, אל תשכחו שההדמיות הן להמחשה בלבד. התוכנית הקובעת היא תוכנית המכר עליה חותמים בעת חתימת חוזה. יש להסתכל על המידות בתוכנית המכר, ולנסות לאמוד את המרחקים והגדלים של כל חדר כדי לקבל תמונת מצב נכונה ומדויקת.

כדאי לתכנן לפני חתימת החוזה. רוצים מזרקה באמצע הדירה? חשוב לתכנן את מירב השינויים ולבדוק שאכן ניתן לבצעם. בנוסף, חשוב להבין באיזה שלב משלבי הבנייה רכשתם את הדירה. כלומר, האם מדובר בדירה על הנייר, כך שכל החלומות אפשריים להגשמה וניתן להתפרע; או שמדובר בבניין בשלבי בנייה מתקדמים, כך שחלק מהשינויים אינם ניתנים ליישום.

אגב, אם אתם שוקלים לשכור מעצב פנים, אדריכל או מעצב הום סטיילינג, כדאי לעשות זאת לפני התכנון ולא באמצע תהליך ביצוע השינויים. הליווי המקצועי עוזר להבין ולקרוא את תוכניות הדירה טוב יותר ולהתאים לה את השינויים שבאמת צריך. לעתים אנו מדמיינים בראשנו את דירת החלומות, אך לא כל השינויים אכן פרקטים ופונקציונליים וישמשו אותנו בעתיד.

סגרו תוכניות עוד לפני פגישת השינויים הראשונה. כדי לבצע את השינויים בצורה נכונה, מומלץ "לסגור" תוכניות מיזוג, גמרים, הזמנות קרמיקות ומטבח בטרם הגעה לפגישה. שינויים רבים יהוו נגזרת של ההחלטות הללו. אם תגיעו לפחות עם הזמנה ראשונית ותכנון ראשוני מכל ספק, הפגישה עם מחלקת השינויים תתנהל באופן יעיל יותר, מהיר, שירותי ותוכלו לקבל תמחור מדיוק ומלא לכל הדירה.

דעו שמצד אחד אתם יכולים לבקש הכל, אבל מצד שני צריך לדעת מתי להגיד "די". לא ניתן לעשות שינויים בלי סוף. יש מגבלה לכמות השינויים האפשרית, ולכך צריכים להיות מודעים בשלב מוקדם מה רוצים, מה התקציב העומד לרשותכם ואלו אילוצים קיימים.

 

לקריאת הכתבה,לחץ כאן.